Разработка конспекта урока по английскому языку для 5 класса
"Sights
of
London"
( Достопримечательности
Лондона - закрепление)
Сорокина Олеся Борисовна,
учитель иностранного языка
Цель
урока:
способствовать формированию коммуникативной компетенции, в частности
социокультурного компонента учащихся по средствам темы
«Достопримечательности Лондона»
Задачи
урока:
- способствовать формированию фонетических навыков;
- расширить знания о стране изучаемого языка
(Достопримечательности Лондона);
-
способствовать развитию коммуникативных умений: участвовать в беседе, выражать
свое мнение, делать краткое сообщение по теме;
-
способствовать развитию языковых знаний и умений (развивать лексику по теме:
«Достопримечательности Лондона»);
-
способствовать развитию творческих способностей учащихся.
Формы
образовательного процесса:
-
коллективные;
-
индивидуальные;
-
самостоятельные.
Методы
образовательного процесса:
-
проблемно-поисковые;
-
проектные;
-
аналитические;
-
самостоятельные;
-
фронтальные.
Технические
средства:
мультимедиапроектор.
Наглядно-образные
средства:
карточки с индивидуальными заданиями.
Использование
аутентичного материала. Достопримечательности Лондона представлены в виде
презентации, выполненной в программе MS Power Point.
(изображения Лондона, карта города, )
способствуют созданию ситуацию общения, приближенной к реальной, что в свою
очередь повышает интерес, активность школьников в деятельности урока.
ХОД УРОКА
1
этап урока – организационный момент.
- Good morning!
– Stand up, please! Good afternoon children! Sit down
please.
– What is the
date today?
– What is the
day of the week today?
– What is the
weather like today?
– Is it cold?
Is it frosty? Is it warm? Is it windy?
– Ask your
questions about the weather.
The subject of our lesson is "Sights of London”.
- Let’s read the motto of our lesson "It’s
better to see something once then to hear about it a hundred times”. Please,
give a Russian proverb to these words. ("Лучше один раз увидеть, чем сто раз
услышать”). That’s why today at the lesson we’ll try to do so.
– The purpose of the lesson - Today we are going to
learn more about London. As you know London is one of the most beautiful cities
in the world. It has a lot of interesting historical and modern places to
visit. But first let’s see what you know about London.
3 этап урока – фонетическая зарядка
[æ]
– travel, capital, gallery;
[ei]
– play, place, stadium;
[ju:] - museum, new, beautiful;
[i]-
big, pig, different;
[a:]
– park, car, partner;
[i:]
– see, meet, week
Работа
с названиями достопримечательностей Лондона.
Big Ben (Биг Бен)
The Houses of Parliament (Парламент)
Tower Bridge (Тауэрский мост)
Trafalgar Square (Трафальгарская площадь)
Buckingham Palace (Букингемский дворец)
British Museum (Британский музей)
St. Paul's Cathedral (Собор святого Павла)
Hyde Park (Гайд парк)
The Bank of England (Английский банк)
London University (Лондонский университет)
- Work to the map. (Внимание
ребят обращается на доску, где расположена карта достопримечательностей Лондона.)
3
этап урока – работа по истории Лондона
-
Choose
the
right
variant:
(Учащиеся выбирают правильный ответ.)
1) The Tower of London is:
a) a trade
center
b) a museum
c) a shop
2) Big Ben is the name of:
a) the clock
tower
b) the
architect
c) the church
3) Which bridge is in London?
a) Brooklyn
Bridge
b) Tower Bridge
c) Boston
Bridge
4) The Queen lives in:
a) the Tower of
London
b) the Houses
of Parliament
c) Buckingham
Palace
5) The Parliament consists of:
a) two Houses
b) three Houses
c) four Houses
4
этап урока – чтение с извлечением информации
–
We
are
in
London.
(работа по слайдам - учащиеся рассказывают о достопримечательностях Лондона)
The places of interest
1-Trafalgar Square
Trafalgar Square is the centre of London. It is the
most beautiful place of London. There is the monument of Admiral Nelson. Four
bronze lions look at the square from the monument. There are two beautiful
fountains in the square.
2- The National Gallery is one of the best picture
galleries of the world. Every day many tourists visit this fine building with
tall columns.
The large clock in one of the towers is Big Ben. You
can hear the sound of Big Ben every hour in London. The clock and the bell got
there names after Sir Benjamin Hall. He was a tall man and his nickname was Big
Ben.
3- Buckingham Palace, the Tower of London
Buckingham
Palace is the official residence of the Queen of England. The ceremony of
changing the Guard takes place in front of the Palace daily from April to
August.
The Tower of London was used as a fortress, a royal
residence, a palace, a prison and the King’s zoo. Now it is a museum of amour
and also the place where the Crown Jewels are kept. There are always black
ravens in the Tower of London. People keep them in the Tower and look after
them very well as they believe that London will be rich while the ravens live
there.
5 этап урока – разминка
– Stand up please. Let’s play the game.
Stand up,
Hands
up,
Hands
down,
Hands on
hips
Sit
down.
Stand
up,
Hands to
the sides,
Bend
left,
Bend
right.
Hands on
hips,
One,
two, three, hop,
One,
two, three, stop,
Stand still!
Sit down.
6. Этап – Game – Look at the picture
( работа по иллюстрациям Лондона)
– Describe the place of interest you liked most of
all. Tell us your mysteries and we guess
what it is.
- Guess what is it?
– Thank you. Answer my questions, please.
– Let’s see what you learned about London.
7.
Этап урока – просмотр видео о Лондоне
– Today we’ve visited a lot of sights in London. What
new have you learnt about it?
- ответы учащихся
-Look the film about London.
8. Этап урока – заключительный этап урока
– Our travel is finished. It is time to come back
home. Let’s say good-bay to London and sing our song. (викторина на листочках –
выполнение самостоятельное)
Викторина
1). What was the
old name of London? (Londinium)
2). On what river is London
situated? ( On the River Thames)
3). Where does the queen of England live?( Buckingham Palace)
4). What is Big Ben? (a clock)
5). What is Westminster Abbey? (a
royal church)
6) A tall monument to Admiral Nelson is situated here. (Trafalgar
Square)
7) It was a fortress, a palace, a prison and a zoo. (The Tower of
London)
8) The famous English architect
Sir Christopher Wren built it in the 17th century after the Great Fire. (St
Paul’s Cathedral)
9) The political centre of
London. (Westminster)
10) One of the most famous and beautiful churches in London.
(Westminster Abbey)
11) The Queen of England lives in
this building.(Buckingham Palace)
– So, thank you for your
work today. You worked very well.
– Your marks
for the lesson. Stand up, please.
- Our lesson is over. I hope you’ve enjoyed our lesson
and learned a lot of interesting information about London.
- So, there a lot of interesting places in London,
aren’t there? Would you like to go to London? What places would you like to
visit?
- Homework- reading the story about London
|